Müslüm Gürses, Sensiz Olmaz Şarkısı Gönüllerde

admin 25 Ocak 2017 Yorum yapılmamış

Müslüm Gürses – Sensiz Olmaz

Gerçek adı ile Müslüm Akbaş, Türkmen asıllı, 5 Temmuz 1953 Şanlıurfa doğumludur. Türk halk müziği, arabesk müzik ve fantezi müzik dallarında çalışmalar göstermiştir. Halk arasında ise biz onu daha çok ”Müslüm Baba” olarak tanıyoruz. Soyadının Gürses olarak değişmesi TRT Adana-Çukurova radyosunda sanatçı olduktan sonra orada çalışırken olmuştur. ”Emmioğlu/Ovada Taşa Basma” 1968 tarihli Adana, Ömür Plak basımıdır.

Adana’da Ömür Plak ile yaptığı 4 adet 45’lik plak çalışmalarından sonra Müslüm Gürses İstanbul’da sanatına devam etmiştir. İstanbul’a geldikten sonraki ilk plağı ise ”Giyin Kuşan Selvi Boylum/Hayatımı Sen Mahvettin” Sarıkaya Plak tarafından çıkarılmıştır. Bunun yanı sıra Müslüm Gürses, 1979 yılında ilk kez kamera karşısına geçtiği ”İsyankar” filmi ve 37 sinema filmi daha olmakla birlikte reklamlarda da kendisini göstermiştir.
Arabesk tarzın dışına hiç mi çıkmadı?

17 Şubat 2004’te yayınlanan ”Neredesin Firuze?” filminin müziklerinden oluşan albümde Müslüm Gürses – Sensiz Olmaz adlı şarkıyı seslendirerek hepimizin gönlünü yeniden fethetmiştir. Tarzı soundtrack olan bu şarkı da kendisini Müslüm Gürses’in tarzı olan şarkılar kadar dinletmeyi başarmıştır. Bunun yanında son yıllarda Nilüfer’in Olmadı Yar, Tarkan’ın İkimizin Yerine ve Teoman’ın Paramparça şarkılarını da repertuvarına katarak pop ve rock tarzındaki başarısını da göstermiş olmuştur.

Müslüm Gürses, Memorial Hastanesinde geçirdiği by-pass ameliyatı sonucu 15 Kasım 2012 Perşembe günü, akciğer ve kalp yetmezliği nedeniyle yoğun bakıma kaldırıldı ve 3 Mart 2013’te hayatını kaybetti.

Whatsapp'da Paylaş

Bir Cevap Yazın